Vsetín

Vsetín sa nachádza na úpätí Vsetínskych, Hostýnskych a Vizovických vrchov okolo rieky Vsetínskej Bečvy. Jeho rozloha je 5 761,49 ha. V meste Vsetín žije 27 053 obyvateľov. Dominantou mesta je renesančný zámok s vyhliadkovou vežou zo začiatku 17. storočia s priľahlým anglickým parkom so vzácnymi drevinami. Dnes v zámku sídli Múzeum. Na zámku sa konajú významné spoločenské podujatia.

V meste je mnoho ďalších zaujímavých stavieb: Evanjelický kostol Dolného Zboru s vežou, Evanjelický kostol Horného Zboru bez veže, Farský kostol Nanebovzatia Panny Márie, Maštaliska - bývalý pánsky dvor a budova starej radnice. V Pánskej záhrade pod zámkom nájdeme rybníček s altánkom, tiež vyznačený chodník, kadiaľ prechádza 18. poludník východnej dĺžky.

Vsetín je tiež veľmi kultúrne mesto, konajú sa tu už tradičné akcie, ako napríklad Valašské žiarenie, medzinárodný folklórny festival Vsetínsky krpec, medzinárodná fotosúťaž Interfotoklub, Jazzový festival, alebo Letný filmový maratón. Vo všetkých ročných obdobiach je tiež prístupná Hvezdáreň Vsetín, ktorá ponúka veľkú škálu programov.

Čo sa týka športu, každý návštevník si príde na svoje. Relaxovať môžete po celý rok - tobogány v mestských kúpeľoch, squash, bowling, či spinning. V zime je v prevádzke lyžiarsky vlek Horná Jasenka. V lete si môžete zahrať minigolf, plážový volejbal, alebo sa previesť na bicykli po cyklotrase.

Slová ľudovej piesne "Vsetína, Vsetín, Mestečko Mileny, kam sa len podeli chalúpky drevený ..." význam tejto premeny len potvrdzujú.

Zmluva o partnerskej spolupráci medzi mestami Vsetín a Stará Ľubovňa bola podpísaná 28. septembra 2001.

Nastavenia cookies