Balčik

Balčik (Bulharsko) je mesto na brehu Čierneho Mora. Žije tu 12 278 obyvateľov. Rozkladá sa stupňovito nad pobrežím Čierneho mora asi 47 km severne od Varny a 7 km od Albeny.

Mesto má bohatú históriu, ktorá sa zreteľne odráža aj v jeho dnešnej podobe.

Prechádzka jeho krivolakými uličkami lemovanými starobylými domami z bieleho pieskovca, ktoré strieda zeleň vinohradov a malých záhradiek, vám prinesie radosť a upokojenie v kontraste s bežným zhonom nášho života.

Pláže Balčika sú piesočnaté s pozvoľným vstupom do vody vhodným aj pre malé deti. Mestečko poskytuje vhodné podmienky pre pokojnú a odpočinkovú dovolenku aj pre tých, ktorí počas svojich voľných dní radi spoznávajú.

Zaujímavý je kúpeľný komplex Touzlata, asi 4 km od Balčika. Leží medzi dvoma jazerami a je známy svojím liečivým bahnom. V letovisku nájdete tiež Palác kráľovnej Márie obklopený nádherným parkom a udržiavanou botanickou záhradou. V meste je tiež široký výber umeleckých galérií, múzeí i historických pamiatok a kostolov, ako napríklad Sv. Nikola.V 5. stor. p. n. l. tu starí Gréci vybudovali prekvitajúce mesto na základoch staršieho osídlenia. Neskôr bolo mesto nazvané Dionysopolis. V ďalšom priebehu dejín sa mesto dočkalo mnohých ďalších prestavieb i názvov (Byzantská Kionysopolis, Kavourna). Pod názvom Balčik je známy približne od 16. stor.

Zmluva o partnerskej spolupráci medzi mestami Balčik a Stará Ľubovňa bola podpísaná 3. novembra 2005.

 

Nastavenia cookies