Połaniec

Połaniec sa nachádza v centre Poľska na rieke Visla. V Polianci žije cca 8 800 obyvateľov. Mesto patrí do Malopoľska a jeho história siaha až do počiatkov poľskej štátnosti. Leží v západnej časti Sandomierz panvy, niekoľko kilometrov na sever od Visly. Elektráreň v Polianci je jednou z najväčších (1 800 MW) uhoľných elektrární v Poľsku.

V roku 1241 bolo mesto úplne zničené v mongolskej invázii Poľska a dostalo pomerne skoro (pred r. 1264) občianske práva. V roku 1772 tu bol prvý poľský oddiel. V polovici 16. storočia mesto založilo radnicu a sponzorstvo tohto projektu držal hajtman Ján Amor Tarnowski.

Pôvabné mestečko leží v malebnej oblasti v okolí, ktoré sa nachádza uprostred krásnych lesov a čistých vôd, ktoré lákajú bohatstvom flóry a fauny. Sú tu perfektné podmienky na odpočinok. Charakter obce je nielen priemyselného, ale aj roľníckeho zamerania. Połaniec je atraktívne mesto, najmä pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o šport. Je tu tiež veľa atraktívnych zariadení, ktoré umožňujú organizovanie predstavení a špeciálnych akcií. Jeho okolie je skvelé pre rybárov.

Miesta, ktoré sa oplatí vidieť sú miesta spojené s Tadeuszom Kosciuskom, archeologické náleziská a Kostol sv. Martina. Kultúrny život sa zameriava na centrum kultúry a umenia, ktorý je iniciátorom a organizátorom mnohých kultúrnych podujatí. Najznámejším podujatím sú Dni Polanca, ktoré sa konajú každoročne v máji.

Zmluva o partnerskej spolupráci medzi mestami Polanec a Stará Ľubovňa bola podpísaná 20. novembra 2011.

 

Nastavenia cookies