Nowy Sącz

Nowy Sacz sa nachádza v srdci Sadeckej kotliny, medzi územím gorlickim a limanowskim, neďaleko štátnej hranice so Slovenskou republikou. V meste žije cca 85 000 obyvateľov.

V roku 1292 bolo mesto založené českým kráľom Václavom II. Mestské práva dostalo v 14. storočí od Vladislava IV. Kráľ Kazimír Veľký mu udelil zvláštne práva, ktoré spôsobili rýchly rast mesta, ktorý však skončil po ničivom požiari (r. 1611), epidémiách a vojnách. Od roku 1772 patrilo mesto k rakúskej provincii Halič a v roku 1918 pripadlo Poľsku.

Počas prvej svetovej vojny sa tu krátko nachádzalo hlavné velenie časti východného frontu (Przemysl) spojeneckých vojsk Rakúska-Uhorska a Nemeckej ríše. V rokoch 1975-1998 bol Nowy Sącz hlavným mestom jedného z vojvodstiev.
Nowy Sącz je hlavným mestom regiónu, ktorý je zvaný Toskánia. Patrí k významným, mestským, kultúrnym, turistickým, edukačným a hospodárskym centrám. Má taktiež dôležité atribúty: vzdelanú mládež a pracovitých podnikateľov, spolu okolo 8 000 podnikateľských subjektov. Vizitkou mesta je reprezentačný orchester hraničnej stráže, ktorý často hral pápežovi vo Vatikáne.

Krajina je známa vďaka minerálnym vodám, zdravej klíme a prekrásnemu čaru prírody. Mesto je kolískou turistov zdolávajúcich Beskydy, obľúbené pápežom Karolom Wojtylom.

Zmluva o partnerskej spolupráci medzi mestami Nowy Sacz a Stará Ľubovňa bola podpísaná 23. januára 1992.

 

Nastavenia cookies