Biograd na Moru

Mesto Biograd na Moru (Chorvátsko) je tradičným prímorským letoviskom s prístavom, dôležité a moderné turistické centrum s 5 200 obyvateľmi.

Je situované v Severnej Dalmácii, medzi Zadarom a Šibenikom. Leží čiastočne na malom polostrove medzi zálivmi Bošana a Soline. Priamo pred mestom sú ostrovčeky Planac a Sv. Katarína s majákom.

V roku 2007 získalo mesto prestížne ocenenie Strieborný kvet Európy za upravenosť mesta. Toto predchádzajúce korunovačné mesto chorvátskych kráľov je dnes centrom Biogradskej riviéry.

Dôraz je kladený na letný turizmus, bohatú športovú ponuku, kultúrne udalosti a atraktívne ľudové manifestácie. Pýši sa kvalitnou gastronomickou ponukou v početných reštauráciách, ktoré čerpajú z dlhej tradície kulinárskeho umenia. Početné kamienkové pláže dopĺňajú turistickú ponuku, predovšetkým pláž Dražice, ocenenú tzv. modrou vlajkou. V samotnom centre bol postavený nový vonkajší bazén, kde sa v priebehu letnej sezóny odohrávajú mnohé športové a zábavné programy.

V srdci mesta sa nachádza prístav Veľká Marína, ktorý ponúka okolo tisícky miest pre lode, mnoho plavidiel na prenájom a výučbu riadenia lode. V priebehu celého roka sa organizujú početné súťaže plavidiel a iné nautické aktivity. Jedinečnou atrakciou je podmorské osvetlenie prístavu. V meste sa nachádza aj jeden z najväčších tenisových kempov. V okolí mesta sú tri národné parky (Kornatské súostrovie, Paklenica, Vodopády rieky Krka) a dve chránené krajinné oblasti (Telašćica, Vranské jazero). Milovníci pamiatok ocenia blízkosť historických miest Zadar, Šibenik, Trogir a Split. Biograd na Moru je východiskovým miestom pre lodné výlety na Kornatské súostrovia. Hospodárstvo je založené na turizme, poľnohospodárstve a rybárstve.

Zmluva o partnerskej spolupráci medzi mestami Biograd na Moru a Stará Ľubovňa bola podpísaná 4. apríla 2013.

 

Nastavenia cookies