14.9.2017

Slávnosti poľsko – goralskej kultúry dopadli na výbornú

Severný Spiš je už od nepamäti známy svojou rozmanitosťou, prírodnou i sociálnou. Po mnohé roky sa o neveľký priestor súčasného okresu Starej Ľubovne delilo niekoľko etník či národností, medzi ktoré nepochybne dodnes patria i Gorali, či Poliaci. Práve im Stará Ľubovňa zasvätila druhú septembrovú nedeľu.

Sviatočné poobedie, 10. septembra 2017, v duchu nepísanej goralskej hymny „Guralu, czy ci nie żal" dojalo publikum i samotných účinkujúcich z okresu, regiónu i poľského pohraničia. Folklórne skupiny Taľar (Nová Ľubovňa), Javorina (Kolačkov), Kicora (Lendak), folklórny súbor Vrchovina (Stará Ľubovňa), folklórny súbor Pieniny (Kroščenko, Poľsko), seniorský folklórny súbor Staroľubovňan (Stará Ľubovňa), ľudová hudba Zamiškovci (Kolačkov) a kapela Gro i Bucy (Rytro, Poľsko) sa divákom predstavili v trojhodinovom programe „GUROĽSKA STUDZIENKA".

Slovom program sprevádzal skúsený moderátor z goralskej obce Nová Ľubovňa, Jozef Jendrichovký. Súčasťou slávnostného poobedia bol i krojový sprievod účinkujúcich cez centrálne ulice mesta, tanečná zábava, prezentácia obcí, remesiel i ľudového umenia.

Veríme, že sme Goralom, či Poliakom žijúcim po oboch stranách pomyselných hraníc pomohli osláviť goralský deň tak, aby ich goralská hrdosť ostala rovnako tvrdou, ako bol i samotný život Goralov v minulosti.

Organizátormi podujatia boli Ľubovnianske osvetové stredisko a Mesto Stará Ľubovňa. Podujatie bolo realizované s finančnou podporou Úradu vlády SR - program Kultúra národnostných menšín.

Text a foto: ĽOS

Publikované: 14.9.2017 | Zobrazené: 39

Partneri

Partnerské mestá