12.7.2008

Šikmá veža v Lomničke ohrozuje deti

Bývalá farárka (Ľubica Sobanská) bola rada, že sa z  kostola podarilo zachrániť aspoň zvony. Celý interiér totiž padol za obeť miestnym „zlatokopom“.

Bývalá farárka (Ľubica Sobanská) bola rada, že sa z kostola podarilo zachrániť aspoň zvony. Celý interiér totiž padol za obeť miestnym „zlatokopom“.

Evanjelický kostol v Lomničke sa búrať nebude. Namiesto toho sa ho jeho správca pokúsi čiastočne opraviť.

Sakrálna stavba, ktorá začala chátrať po II. svetovej vojne, posledné roky vzbudzuje na tvárach tamojších obyvateľov strach. „Deti sa k nemu hrať nechodia, ale nikdy neviete, čo sa môže stať,“ netají obavy z pádu poriadne nahnutého kríža mladá mamička.
Aj Janu Hanečákovú, riaditeľku ZŠ s MŠ, v blízkosti ktorej kostol stojí, trápi jeho technický stav. „Na nebezpečenstvo sme tak neupozornili len žiakov, ale aj nášho zriaďovateľa. Tomu sme zaslali list s požiadavkou, aby začal rokovať s evanjelickou cirkvou.“
No ešte minulý štvrtok Farský úrad evanjelickej cirkvi augsburského vyznania vo svojej pošte žiadnu žiadosť neevidoval. „Situáciou v Lomničke sa však zaoberáme aj bez nej,“ konštatuje ale Mária Kováčová. 
Táto farárka si je totiž vedomá faktu, že aj keď v obci nemajú ani jedného evanjelika, havarijný stav kostola treba v každom prípade riešiť. „O tejto téme sme preto už viackrát hovorili na našich zasadnutiach. Záver je asi taký, že sa vežu pokúsime zrenovovať. Nie síce celkovo, no určite minimálne do tej miery, aby viacjej stav neohrozoval ľudí.“
Evanjelická cirkev však podľa jej slov rezolútne odmieta asanáciu pustnúcej stavby. „Na Spiši máme veľa kostolov, ktoré ostali po evanjelikoch nemeckej národnosti. Rozhodne nie je naším zámerom ich búrať.“ 
Kedy sa však pustia do obnovy padajúcej veže, to nám zatiaľ M. Kováčová nevedela povedať. Podľa nej to bude záležať predovšetkým od financií. V Podolínskom cirkevnom zbore totiž dokončujú rekonštrukciu kostola v Jurskom, pripravujú opravu kostola v Holumnici a elektrifikáciu zvonov v Plavnici. A práve tam by mali prúdiť najbližšie investície.
Text (mv), foto (pp)

ĽN, Publikované: 12.7.2008 | Zobrazené: 909

Partneri

Partnerské mestá

Nastavenia cookies