3.5.2009

Provinčný dom ožil farbami

V uplynulom týždni snáď nebol deň, aby sa v Starej Ľubovni nespomenulo meno Ján Melkovič. Rovnako to bolo aj v Galérii Provinčný dom počas utorkového popoludnia, kde bola nielen výstava prác detí zo ZUŠ, ale aj vyhodnotenie súťaže Namaľuj Jána Melkoviča.
„Táto výtvarná súťaž bola vyhlásená mestom Stará Ľubovňa v spolupráci s ĽOS a CVČ niekedy v marci tohto roku. Výber prác bol veľmi prísny. No myslím si, že deti vystihli nášho umelca vierohodne,“ ozrejmila začiatok súťaže a svoje pocity z nej Anna Dragannová, kurátorka výstavy. Keďže súťaž bola určená pre všetky školy v okrese, zapojilo sa do nej približne sto prác. Prekvapenie, že deti túto pomerne ťažkú tému pochopili a zvládli, bolo veľké, no určite je za tým zásluha výborných učiteľov. „Som veľmi spokojná s výstavou,“ dodala A. Dragannová. Niektoré z prác by sa dali nazvať naozajstným umením, pretože, ako sa mohli všetci zúčastnení presvedčiť, detská fantázia nemá hraníc. Hoci malí autori  Jána Melkoviča skoro vôbec nepoznali, svoju výtvarnú úlohu zvládli dokonale.
V Provinčnom dome boli spojené spolu s podobizňami J. Melkoviča aj práce iného charakteru. Išlo o rôzne modely z hliny, papiera či množstvo malieb a pestrofarebné batiky. Bola to prvá verejná výstava výtvarných a priestorových prác začínajúcich umelcov zo ZUŠ. „Máme naozaj šikovné deti a celý čas tvoria s radosťou. Vidno to aj na týchto prácach,“ vyjadrila nadšenie učiteľka výtvarného odboru ZUŠ Alexandra Hriňová. Z použitých umeleckých techník sa na výstave našli rôzne. Hlavným dôvodom výberu, ako povedala A. Hriňová, bolo rozjasnenie Galérie pestrými farbami, k tomu teda vyberali a prispôsobovali práce.
„Priznám sa, že sme mali strach či budeme mať toľko prác, keďže mnohé z nich posielame aj na súťaže. Keď sme začali všetko triediť a prišli sme do Provinčného domu zistili sme, že je málo priestoru a  prác veľa,“ úsmevne hovorí už Mária Kačeňaková, učiteľka výtvarného odboru, dnes už ZUŠ Jána Melkoviča. 
Jej riaditeľ  Peter Mosorjak na vernisáži výstavy vyjadril veľkú česť niesť toto meno v názve inštitúcie, ktorej šéfuje: „Veľmi nás teší, že sa nám, resp. nášmu zriaďovateľovi podarilo presvedčiť ministerstvo kultúry, aby škola niesla meno Jána Melkoviča. Chceme a budeme sa veľmi snažiť, aby sme si toto čestné pomenovanie zaslúžili.“
V
ernisáž výtvarných prác žiakov ZUŠ Jána Melkoviča dopadla vynikajúco a keďže učitelia nemohli vystaviť všetky práce, ostatné z nich budú ešte dlhší čas skrášľovať interiér budovy umeleckej školy.
Text a foto (MM)

ĽN, Publikované: 3.5.2009 | Zobrazené: 597

Partneri

Partnerské mestá