15.11.2019

Pripomenutie novembra 89 v Starej Ľubovni

Nádej, viera v lepšiu budúcnosť, túžba po slobode a demokracii spojili počas Nežnej revolúcie v roku 1989 aj Staroľubovňanov.

Už na festivale Ľubovnianska valaška 19.novembra 1989 v Dome kultúry sa skupina aktivistov pripojila k celonárodnému protestu vyhlásením a pripnutím si trikolóry. Aj Starú Ľubovňu navštevovali študenti vysokých škôl, aby podávali občanom pravdivé informácie o aktuálnych udalostiach. Obyvatelia nášho mesta vyšli ľudia do ulíc, pred Okresný úrad (vtedy Okresný národný výbor), pripojili sa ku generálnemu štrajku (27.11.1989), vyjadrili súhlas s požiadavkami študentov a vyhlásili podporu politických a spoločenských zmien v Československu, deklarovaných občianskymi iniciatívami Občianskym fórom v Česku a Verejnosťou proti násiliu na Slovensku. V Starej Ľubovni vznikol koordinačný výbor Verejnosť proti násiliu, ktorý mapoval požiadavky občanov, riadil a organizoval mítingy, stretnutia, jeho členovia navštevovali aktívy v jednotlivých podnikoch a organizáciách.

Spolupatričnosť, nadšenie, ale aj isté napätie z obdobia Nežnej revolúcie sa podarilo na niekoľkých fotografiách zachytiť fotografovi Michalovi Petriľákovi. Výber z týchto fotografií si môžete od 15.11. pozrieť v Mestskej pasáži.

Ľubovnianska knižnica v spolupráci s Ľubovnianskym múzeom si pre Vás pripravili diskusiu s názvom Nežne o nežnej. Diskusia bude 19.11. od 17:00 v priestoroch knižnice (Letná, 6, OD Družba). Témou budú príbehy obyčajných ľudí, čo robili a ako prežívali november 1989. V tom čase odborár a múzejník Pavol Sás, študent policajnej akadémie Martin Eštok, osvetová pracovníčka Monika Dušeková, posledný predseda ONV a prvý prednosta Okresného úradu František Horal, odborár Peter Vranovský, študentka žurnalistiky Daša Jeleňová a fotograf Michal Petriľák. Spomienkový večer bude moderovať Natália Špesová. Srdečne pozývame nahliadnuť do nedávnej, ale veľmi dôležitej historickej udalosti, ktorá priniesla v prvom rade slobodu.

Publikované: 15.11.2019 | Aktualizácia: 15.11.2019 | Zobrazené: 645

Partneri

Partnerské mestá