9.3.2021

Poznáme výsledky XXIX. ročníka Poetickej Ľubovne

Poznáme víťazov XXIX. ročníka Poetickej Ľubovne – celoštátnej literárnej súťaže začínajúcich autorov s udelením ceny o. Vasiľa Kočembu. Trinásť cien získali domáci autori.

Minulý rok sa o takomto čase (7. marca 2020) v obradnej sieni MsÚ konalo vyhodnotenie 28. ročníka Poetickej Ľubovne, ktoré bolo nadlho posledným kultúrnym podujatím, ktoré sa v čase začínajúcej sa pandémie v meste uskutočnilo.

Práve dnes by sa víťazi stretli v Starej Ľubovni na slávnostnom oceňovaní... V roku, kedy je Stará Ľubovňa slovenským Mestom kultúry...

Hlavná cena – cena Ľubovnianskeho osvetového strediska napokon poputuje do Šale. Získal ju Martin Marko za prózu.

Cenu o. Vasiľa Kočembu udelila porota Andrei Škovierovej Dragošekovej z Bernolákova (rodáčke zo Starej Ľubovne, ktorá sa do súťaže zapojila po niekoľkoročnej odmlke) za poéziu.

V decembri 2020 uplynulo 23 rokov od smrti básnika, novinára, publicistu, kňaza Dr. Vasiľa Kočembu, ktorý pochádzal z neďalekej obce Veľký Lipník, kde je aj pochovaný. Ako kňaz pôsobil v mnohých obciach a mestách Prešovského kraja, naposledy v Prešove. Unikátnosť básnického diela Vasiľa Kočembu spočíva v jeho dvojjazyčnosti – písal v ukrajinskom a slovenskom jazyku. K jeho najznámejším dielam patrí zbierka Zo zeme a z neba. Spolu so staroľubovnianskou poetkou Monikou Tančákovou stál pri zrode Poetickej Ľubovne, ktorej až do svojej smrti predsedal. Udelením Ceny otca Vasiľa Kočembu si organizátori každý rok pripomínajú a vzdávajú úctu vzácnemu človeku.

Cena primátora mesta Stará Ľubovňa zostáva doma. Vypísal si ju Adam Kollár, ktorý je niekoľkonásobným víťazom Poetickej Ľubovni.

Jednu z cien – Cenu Ľubovnianskeho literárneho klubu, ktorý v minulom roku oslávil 25. výročie svojho fungovania, získala Katarína Arňašová z Báčskeho Petrovca (Srbsko) za prózu.

V regióne Stará Ľubovňa napokon zostalo až 13 ocenení. Väčšinu z nich porota udelila členom Ľubovnianskeho literárneho klubu, terajším a bývalým žiakom ZUŠ Jána Melkoviča v Starej Ľubovni, ktorých vedú učiteľky Eva Kollárová a Nina Kollárová

Podujatie podporil Kaufland.

 

K stiahnutiu

Publikované: 9.3.2021 | Aktualizácia: 11.3.2021 | Zobrazené: 634

Partneri

Partnerské mestá

Nastavenia cookies