2.5.2009

Otvorili izbu Jána Melkoviča

Niekoľkomesačné prípravy Mesta Stará Ľubovňa vyvrcholili uplynulý týždeň otvorením pamätnej izby Jána Melkoviča v Galérii Provinčného domu z iniciatívy jeho poslednej životnej partnerky Jany Špánikovej. Presne na deň 70. nedožitých narodenín umelca, ktorého meno bude niesť tunajšia Základná umelecká škola, Stará Ľubovňa hostila aj členov Radošinského naivného divadla i rodinných príslušníkov J. Melkoviča z celého Slovenska.
„Nie je veľkým zvykom u nás, aby vzdali úctu svojim krajanom alebo rodákom, skôr naopak, hovorí sa, že na Slovensku nikto nie je prorokom. Ján Melkovič sa prorokom v Starej Ľubovni stal a ja som bol pritom a budem o tom referovať po celom Slovensku,“ vyjadril sa po prestrihnutí pásky na pamätnej izbe a doznení Melkovičovej obľúbenej piesne Guraľu, líder radošincov Stanislav Štepka. Spolu s ním sa nožníc chopili Jana Špániková, životná partnerka J. Melkoviča, ktorá po dohode s rodinou mestu pod hradom Ľubovňa prepožičala vzácne zbierkové predmety i rodinné pamiatky. Ako sa vyjadrila aj počas piatkového dňa, „Janko často spomínal, žeby tu v Starej Ľubovni kúpil nejaký dom a chodil by tu na nejaké letné pobyty.“
Spokojnosť s počinom mesta Stará Ľubovňa vyjadrili aj priami potomkovia i príbuzní a priatelia tohto predovšetkým hudobného skladateľa. Za vyše 20-tku členov z rodiny to vyjadrila sesternica J. Melkoviča Marica Zaliberová: „Všetko čo sme tu videli, počnúc vystúpeniami detí po najmenšie detaily výstavy, bolo robené s láskou, nič tu nebolo povrchné. Veľmi si to vážime a veríme, že to ocení hlavne budúca generácia.“
Napokon, mesto chce naďalej živiť umelcovu pamiatku. „Stará Ľubovňa má dostatočné zázemie na to, aby sme si takúto osobnosť vedeli vážiť a pripomínať a napokon aj cez J. Melkoviča sa naše mesto môže dostať do povedomia celého Slovenska,“ zdôraznil primátor V. Jaržembovský.
Meno J. Melkoviča sa v piatkový večer skloňovalo hlavne v spojitosti s humorom. Radošinci i jeho priatelia a známi boli presvedčení o tom, že by maestro aj pri takejto vážnej udalosti našiel určite nejaký vtipný bonmot.
T
ext (hm), foto (mm, MM)

ĽN, Publikované: 2.5.2009 | Zobrazené: 356

Partneri

Partnerské mestá