10.10.2019

Mesto disponuje prvou nabíjacou stanicou pre elektromobily

 Jedným z faktorov ovplyvňujúcich rozvoj nízkoemisnej a bezemisnej dopravy v mestách je aj podpora budovania príslušnej infraštruktúry v podobe nabíjacích staníc určených pre elektromobily. Od polovice septembra tak disponuje prvou nabíjacou stanicou aj Mesto Stará Ľubovňa. Doprava v súčasnosti zodpovedá za produkciu štvrtiny emisií skleníkových plynov a je dominantným znečisťovateľom najmä v mestách. Postupným prechodom na nízkouhlíkové hospodárstvo je preto potrebné zabezpečiť zvýšenie počtu elektrických vozidiel v systéme dopravy. Dôležitý krok v tomto smere predstavuje aj samotné zlepšenie dostupnosti nabíjacej infraštruktúry. Mesto Stará Ľubovňa v spolupráci so spoločnosťou mkem, spol. s r.o., ktorá predstavuje jedného z najväčších zamestnávateľov ľubovnianskeho regiónu, získala do bezplatnej výpožičky prototyp AC nabíjacej stanice 22kW pre elektromobily s integrovanou zásuvkou typu 2.

„Po tom ako zaznamenala elektromobilita v poslednom období výrazný rozvoj, bolo logické využiť naše doterajšie skúsenosti a zaoberať sa touto technikou. V roku 2016 tak manažment firmy naštartoval vývojovú činnosť v tejto oblasti v spolupráci s partnerom zo Švajčiarska - vývojovou a odbytovou spoločnosťou e + m elektrifizierung a mechanik AG. Výsledkom doterajšej činnosti je spustenie predaja nabíjacích káblov k nabíjacej stanici v rôznych dĺžkach a prevedeniach pre modely elektromobilov s konektormi Typ 2 alebo Typ 1. V záverečnej fáze rozsiahleho testovania s cieľom získania certifikátu VDE sú samostatne stojace nabíjacie stanice - wallboxy - malý s označením WISLA a veľký DONAU. Prototypy DONAU už boli nainštalované a ďalšie sa budú ďalej inštalovať za účelom ich testovania v praxi v Starej Ľubovni, sídle spoločnosti mkem a u vybraných partnerov v krajinách ako Nemecko, Švajčiarsko, či Veľká Británia,“ informuje Martin Marťák, zástupca konateľa spoločnosti mkem spol. s r.o.

Plánovaným umiestnením nabíjacích staníc pre elektromobily na verejných parkoviskách chce samospráva zlepšiť dostupnosť nabíjacej infraštruktúry využívanej obyvateľmi i návštevníkmi mesta a zároveň podporiť rozvoj elektromobility v meste. „Prvým krokom vo vzťahu k využívaniu alternatívnych pohonov v automobilovej doprave sa vďaka dotácii vo výške 30 000 € poskytnutej Environmentálnym fondom stalo rozšírenie vozového parku Mestskej polície o elektromobil, ktorý aktívne využívajú od začiatku februára tohto roka. Koncom júla 2019 sme z rovnakých zdrojov získali dotáciu vo výške 10 000 €, viazanej na zakúpenie elektromobilu pre výkon kompetencií Mesta Stará Ľubovňa. Našim cieľom je takouto formou prispieť k zlepšeniu kvality životného prostredia v meste a tiež slúžiť ako dobrý príklad pre verejnosť či iné samosprávy,“ uzatvára primátor mesta Ľuboš Tomko.

Publikované: 10.10.2019 | Aktualizácia: 10.10.2019 | Zobrazené: 550

Partneri

Partnerské mestá