7.11.2019

Juhovýchodný obchvat mesta oficiálne otvorený!

 V Starej Ľubovni bol dnes, 7. novembra 2019, odovzdaný do užívania juhovýchodný obchvat mesta!

Stará Ľubovňa sa o stavbu obchvatu usilovala viac ako dvadsať rokov, plány brzdili výkupy pozemkov i finančná náročnosť zámeru. Reálnejšiu podobu nadobudol obchvat až koncom roka 2015 po úspešnom majetkovoprávnom vysporiadaní pozemkov, ktoré Mesto predalo PSK za jedno euro. Základný kameň stavby poklepali v Starej Ľubovni 1. apríla tohto roka. Obchvat mal byť pôvodne hotový v septembri, podarilo sa to nakoniec o mesiac neskôr. Okrem lehoty výstavby bola upravená aj cena diela o viac ako 200-tisíc eur. Dôvodom bolo nepriaznivé počasie v máji a ďalšie potrebné stavebné práce. Napriek tomu zmena zmluvnej ceny neprekročila pôvodne rozpočtovanú sumu 2,35 milióna eur.

Nová komunikácia v dĺžke približne 920 metrov by mala znížiť dopravné zaťaženie historického centra mesta, eliminovať nehodovosť a zlepšiť bezpečnosť dopravy nielen pre motoristickú verejnosť, ale i pre peších a cykloturistov. Stavbu projektovala spoločnosť Timoti Design, s. r. o., zhotoviteľom stavby bol Doprastav, a. s.. Vďaka projektu sa podarilo postaviť nielen obchvatovú komunikáciu, ale aj zmodernizovať cestu III. triedy 3120. V prípade obchvatu ide o predĺženie cesty III/3146, ktorou sa odkloní tranzitná doprava z centra mesta smerom z obcí Jakubany a Nová Ľubovňa cez Levočskú ulicu. Jej obyvatelia sa tak môžu napojiť priamo na cestu I/68 na trase Stará Ľubovňa – Sabinov – Prešov, pričom si skrátia cestu o približne dva kilometre.

Podľa primátora budú obchvat využívať aj pracujúci v priemyselnej zóne, ktorá je medzi Novou a Starou Ľubovňou. „Pred samotnou súťažou sme skôr počítali stavbu v rokoch, nie v mesiacoch, preto aj sedem mesiacov hodnotím ako dobrý výsledok. Podarilo sa dielo, ktoré bude slúžiť nielen obyvateľom mesta Stará Ľubovňa, ale aj okolitých obcí,“ povedal primátor mesta Ľuboš Tomko. Primátor Starej Ľubovne za vybudovaním hlavnej dopravnej tepny nevidí len zlepšenie dopravnej situácie v meste, ale aj otvorenie novej lokality, a to sídliska Východ. Taktiež dodal, že touto cestou sa otvárajú aj podmienky pre ďalšiu možnú zástavbu a výstavbu, kde mesto plánuje aj nájomné bývanie.

Zdroj: SITA

Publikované: 7.11.2019 | Aktualizácia: 7.11.2019 | Zobrazené: 1560

Partneri

Partnerské mestá