30.4.2009

Dívať sa na svet cez humor

Tí, ktorí poznali Jána Melkoviča osobne, hovoria, že mal v sebe neskonalý humor, aj v ťažkých situáciách dokázal byť nad vecou a daroval svojim priateľom jeden veľký dar – ak si na neho spomenú, musia sa usmievať. A práve tento jeho rozmer sa rozhodla Ľubovnianska knižnica vyzdvihnúť v literárnej súťaži s príznačným názvom Smiechochvenie, gesciu nad ktorou prevzal primátor mesta Valent Jaržembovský.
Nová súťaž tak môže byť výzvou pre všetkých, ktorým drieme v tele „básnické slepé črevo,“ dívajú sa na svet cez prizmu vtipu a smiechu a doteraz nenašli odvahu na publikovanie svojich prozaických alebo poetických diel či kreslených vtipov a karikatúr. Na veku pritom nezáleží, školáci sa nájdu v štyroch kategóriách (1. kat. 1. - 4. roč. ZŠ, 2. kat. 5. až 9. roč. ZŠ a žiaci prvých 4 ročníkov 8-ročného gymnázia, 3. kat. – žiaci všetkých typov stredných škôl) a šancu dostanú aj dospelí. „Na túto poslednú štvrtú kategóriu sme zvlášť zvedaví. Mnohí z nich sa nám totiž na literárnej súťaži pre deti a mládež Záchvevy sťažovali, že sa nemajú možnosť zapojiť. Tak teraz majú tú šancu,“ podotkla riaditeľka Ľubovnianskej knižnice Ivana Šipošová.
Či sa teda bude knižnica niekedy na jeseň (uzávierka je 30. septembra) chvieť smiechom, je v rukách všetkých, ktorí prijmu túto výzvu a pošlú  prozaické (najviac tri) či päť (maximálne) poetických prác. A tí, ktorí humor radšej vyjadrujú cez kresby a karikatúry, to môžu skúsiť aj s tromi príspevkami. „Musia byť v troch exemplároch a súťažiaci musia pamätať na to, že ich nebudeme vracať,“ doplnila riaditeľka knižnice, ktorá verí, že J. Melkovič, ktorého osobne poznala, sa bude isto usmievať nad vtipom Staroľubovňanov niekde zhora.
Tie dielka, ktoré zaujmú aj odbornú porotu (v každej kategórii udelí 3 hlavné ceny a čestné uznania) sa ocitnú v zborníku a výtvarné práce budú vystavené aj v priestoroch Ľubovnianskej knižnice.
Text (hm), foto (dj)

ĽN, Publikované: 30.4.2009 | Zobrazené: 224

Partneri

Partnerské mestá