25.4.2007

Čo bude so zdevastovanými pieskoviskami?

200704211826170.pieskoviska_02

Na území Starej Ľubovne sa na verejných plochách nachádza 44 pieskovísk. Väčšinu z nich vandali premenili na nevkusné torzá či miesta, kde môžu deti prísť skôr k úrazu (ako napr. na Mierovej ul. - fotografia hore). Trochu lepšie sú na tom ohradené pieskoviská určené len predškolákom. A o niektoré, ako tomu je na Ul. 1. mája (na fotografii dole), sa starajú okolobývajúci. Sprísnené hygienické normy si však vyžadujú veľké náklady na ich udržiavanie.
Test, ktorý vlani robil Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Starej Ľubovni po odobratí vzoriek z náhodných troch pieskovísk síce nepotvrdil výskyt žiadnych parazitov v nich, aj napriek tomu zámer, ako zaplniť prázdne mestské pieskoviská sa komplikuje. Piesok, ktorý sa pred dvoma desiatkami rokov na tento účel používal, nevyhovuje prísnym kritériám. Tým zodpovedá jedine jemný šaštínsky piesok. Závratná je však jeho cena. „Tá sa vyšplhala na dve tisíc korún za jeden m3, pritom do jedného pieskoviska treba nasypať až 5 kubíkov,“ vysvetlil Ľubomír Krett, riaditeľ VPS. 
N
ormy na kvalitu piesku sa pritom rozhodne nedajú obísť, vyplývajú z Nariadenia Vlády SR, ktorá zaväzuje samosprávy a stanovuje presné podmienky. „Prevádzkovatelia sú podľa nej povinní pravidelne piesok prekopávať, prehrabávať a preprierať. A na začiatku sezóny podľa potreby zabezpečiť aj jeho výmenu,“ vysvetlil nám Miroslav Pristáš referent na úseku životného prostredia MsÚ. Realita je pritom taká, že zo 44 pieskovísk v meste je piesok len v piatich z nich
 „Mesto nemá inú možnosť ako vzhľadom na vysoké prevádzkové náklady zdevastované betónové obruby odstrániť, zasypať zeminou a zatrávniť,“ objasnil ďalšie kroky M. Pristáš. Na tento zámer sa v mestskom rozpočte vyčlenilo 100 tisíc Sk. Pravdepodobne toto riešenie nebude konečné. Pracuje sa na určení lokalít, kde by sa mohli deti bezpečne v pieskoviskách hrať. Ich počet bude známy až po dôkladnej analýze a zvážení finančných možností.
Text a foto (eo) 

ĽN, Publikované: 25.4.2007 | Zobrazené: 163

Partneri

Partnerské mestá

Nastavenia cookies