28.8.2019

Beh za zdravé mesto - vyhodnotenie

Dňa 28.08.2019 sa v Starej Ľubovni uskutočnil IV. ročník podujatia Beh za zdravé mesto, ktorého sa zúčastnilo 136 pretekárov. Najväčší počet účastníkov bol zaznamenaný v kategórii detí vo veku do 15 rokov, a to až 76. Tí absolvovali trasu dlhú 590 m. V kategórii mládeže vo veku od 15 - 21 rokov súťažilo len 12 účastníkov, pričom dĺžka trasy predstavovala 2 300 m. V oboch kategóriách súťažili osobitne dievčatá i chlapci. Hlavného behu s dĺžkou 3 700 m so začiatkom o 19.00 h sa zúčastnilo 31 mužov a 17 žien, ktorí beh absolvovali spoločne. Mená najúspešnejších bežcov nájdete tu.

Novinkou tohtoročného behu bola sprievodná akcia Všeobecnej zdravotnej poisťovne, partnera Behu za zdravé mesto, ktorá v rámci osvetového projektu „Deň pre vaše zdravie“ podporuje rôzne športové podujatia a verejné aktivity prospievajúce k prevencii civilizačných ochorení. Od 15.00 h tak mohli návštevníci a účastníci podujatia absolvovať preventívne merania zamerané na analýzu ľudského tela.

Tohtoročný Beh za zdravé mesto bol podporený aj z rozpočtu Prešovského samosprávneho kraja, od ktorého Mesto Stará Ľubovňa získalo dotáciu vo výške 1 350 . Finančné prostriedky boli použité na zakúpenie pneumatických stĺpov označujúcich štart a cieľ, bannera na pódiu na Nám. gen. Štefánika i tričiek určených pre organizátorov a športových rozhodcov podujatia.

Súčasťou podujatia bolo aj lokálne vyhodnotenie VI. ročníka celoslovenskej súťaže s názvom „Do práce na bicykli" prebiehajúcej v máji tohto roka. V rámci Starej Ľubovne bolo registrovaných 35 účastníkov, ktorí vytvorili 12 súťažných tímov. Tí v rámci realizovaných 248 jázd celkovo prešli viac než 1 637 km a ušetrili takmer 436 kg CO2. Celkové vyhodnotenie lokálnej súťaže „Do práce na bicykli“ bolo rozčlenené do 5 kategórií:

-         najlepší tím podľa počtu najazdených km: víťaz PS-5 (Renáta Varcholová, Viera Šarišská) najazdil viac než 605 km, uskutočnil 33 jázd a ušetril 151,34 CO2.

-          najlepší tím podľa počtu jázd: víťazi Mestskí bikeri (Ľuboš Tomko, Aleš Solár, Jozef Majerníček), ktorí najazdili 76,19 km, uskutočnili 60 jázd a ušetrili 21,57 kg CO2.

-         Najlepší jednotlivec podľa počtu najazdených km: víťazka Renáta Varcholová z tímu PS-5. Celkový počet najazdených kilometrov dosiahol číslo 605,36 km, uskutočnila 33 jázd a ušetrila 151,34 kg CO2.

-         najlepší jednotlivec podľa počtu jázd: víťaz Jozef Majerníček s uskutočnenými 34 jazdami, počas ktorých najazdil 39,82 km a ušetril 12,14 kg CO2.

-         najlepší zamestnávateľ s jednoznačným náskokom vyhrala spoločnosť Panasonic Industrial Devices Slovakia, s.r.o.. Celkovo 18 zamestnancov vytvorilo 5 tímov, uskutočnilo 137 jázd, pričom spolu najazdili 1 371,99 km a ušetrili 348,51 kg CO2.

Všetkým zúčastneným Behu za zdravé mesto a Do práce na bicykli, ktorí sa rozhodli urobiť niečo dobré pre svoje zdravie i mesto ďakujeme!

„Tento projekt je podporený z rozpočtu Prešovského samosprávneho kraja."