29.4.2009

Veľká cena Starej Ľubovne už túto sobotu

Už túto sobotu (so začiatkom o 13.00 hodine) bude Stará Ľubovňa hostiť okolo 30 najlepších pretekárov Slovenska v kulturistike. Pýtame sa predsedu Športového klubu mesta (ŠKM) a riaditeľa Veľkej ceny Starej Ľubovne 2009 Andreja Hlinku, na čo sa môžu priaznivci vyšportovaných tiel tešiť. 

Veľká cena Starej Ľubovne vstupuje do svojho III. ročníka, aj keď treba povedať, že jeden ročník z organizačných dôvodov vypadol. Novinkou sú tu, okrem kategórií kulturistika a klasická kulturistika, majstrovstvá Slovenska v kulturistike masters. Prečo až tento rok? 
- Doteraz sme v tejto kategórii nemali dostatok pretekárov. Tu totiž ide o kulturistov nad 40 rokov. 
Mnohí si iste myslia, že kulturistika je spojená skôr s mladším vekom. Dá sa teda pretekať s krásnym vyšportovaným telom do vysokého veku? 
- Vo svete súťažia v kategórii masters bežne pretekári nad 50 i nad 60 rokov a stále majú čo ponúknuť divákom i porote. Dokonca je zaujímavé spojenie dvoch kategórií, keď sa na jedných pretekoch predstavujú kulturisti v kategórii junior a masters.
Koľko súťažiacich vo všetkých kategóriách bude teda hostiť už túto sobotu Stará Ľubovňa? 
- Očakávame spolu okolo tridsať účastníkov v šiestich kategóriách. Je to optimálny počet na podmienky Domu kultúry. A pôjde tu o prezentáciu klasických kulturistov do 175 a nad 175 cm, kde je obmedzená výška a váha a teda nejde len o objem svalovej hmoty.   A potom tu budú kulturisti do 70, 87,5 a nad 87,5 kg, kde rozhoduje váha, pripravenosť a čím väčšie objemy svalov. A ďalšou bude spomínaná kategória masters. Ide o pohárovú súťaž mužov, ktorí sa pripravujú na Európu a časť z nich si tak chce vyskúšať svoju kondíciu a prípravu. Stará Ľubovňa sa teda má na čo tešiť.  
Bude mať Stará Ľubovňa svoje želiezka v ohni? 
- Určite áno, z nášho klubu zvažujeme účasť štyroch pretekárov. V „klasike“ by sa mal predstaviť môj syn Andrej, ktorý sa momentálne pripravuje na Európu a postavíme asi aj Milana Šelepa. A možno dáme priestor niektorým aj v kategórii do 70 kg. Definitívne sa o tom rozhodne až v týchto dňoch. 
Keďže vieme, že budete okrem iných porotcov rozhodovať o víťazoch, natíska sa nám taká špekulatívna otázka. Môže rozhodca v hodnotení kulturistov, kde nemožno poprieť aj subjektívny vplyv, pomôcť svojim zverencom? 
- Určite máte pravdu v tom, že v iných športoch, kde sa sekundy, body či góly nedajú oklamať, v kulturistike predsa len rozhoduje porotca aj subjektívne a ovplyvňuje ho viac faktorov. Môže mať pretekár väčšie svaly, ale nesúmernú postavu, alebo môže byť vyrysovaný, ale je slabšie pripravený na preteky, jeho prejav nie je najlepší ... jednoducho, všetko ovplyvní porotcu.  Ale určite nemôže niekto favorizovať svojich zverencov. Päť rozhodcov, vrátane medzinárodných, tu rozhoduje s tým, že najnižšie a najvyššie hodnotenie sa škrtá. Tak napríklad, keď mám svojho pretekára a vidím ho na 5. miesto, ale dám ho na prvé, nijako mu nepomôžem, iba si urobím hanbu. 
Napokon, v prípade našich reprezentantov to ani nebude potrebné. Vaši zverenci bodujú aj na najvyšších svetových priečkach. Skúste pripomenúť top úspechy z minulého roka... 
- Tak iba za minulý rok sme získali dva druhé miesta na Európe a tiež 12. miesto a patrí nám 7. a 16. miesto na svete. 
Vráťme sa poslednou otázkou k sobotňajším pretekom. Bude dosť miest? Aké je vstupné? 
- Skúsenosti z minulých rokov hovoria, že kapacitne by mal Dom kultúry postačiť, niektoré miesta obsadia čestní hostia, tréneri, prípadne sponzori. Vstupné tu je 7 €/210,9 Sk. A určite sa oplatí prísť. 
(hm)

ĽN, Publikované: 29.4.2009 | Zobrazené: 244

Partneri

Partnerské mestá