27.4.2022

Svetová cyklistika v srdci Starej Ľubovne

 

 

 

Svetová cyklistika v srdci Starej Ľubovne

 

Medzinárodné cyklistické preteky pre mladých profesionálov do 23 rokov, Karpatské preteky kuriérov, s tradíciou od roku 1975 sa opätovne vracajú do historickej Starej Ľubovne. Tieto preteky sú zaradené do kategórie UCI Europe - https://www.uci.org/competition-details/2022/ROA/67083. Na Slovensku sa jedná o druhé najvýznamnejšie preteky cestných cyklistov. Preteky sa uskutočnia v tomto roku od 29.4 – 3.5.2022. Preteky štandardne prechádzajú územím 3 krajín - Poľsko, Maďarsko a Slovensko. Do budúcna chcú organizátori zavítať aj do Českej republiky.

Etapa so štartom a cieľom v Starej Ľubovni je naplánovaná na 1.5.2022 a podľa profilu by sa malo jednať o kráľovskú etapu tohto ročníka. „V Starej Ľubovni sme preteky hostili už niekoľko krát. Naposledy to bolo v roku 2018. Pretekov sa zúčastňujú národné tímy z viacerých európskych krajín vrátane Slovenského národného tímu. Účasť v tomto roku potvrdilo 26 tímov zo 14 krajín“, približuje detaily pretekov Aleš Solár, prednosta miestnej samosprávy.

Preteky sú pre svoj májový termín nazývané aj „Baby Giro“ v spojitosti so slávnym Giro d´Italia, ktoré sa štandardne jazdia rovnako v máji. Motto pretekov–„Tu sa rodia hviezdy“ je skutočne pravdivé. V roku 2017 sa najlepším mladým jazdcom do 20 rokov stal Slovinec Tadej Pogačar, víťaz posledných dvoch ročníkov Tour de France a snáď najväčšia cyklistická hviezda súčasnosti. V roku 2018 pretekal aj v Starej Ľubovni, Maďar Attila Valter, ktorý bol niekoľko etáp lídrom Giro d´Italia v roku 2021. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Tadej Pogačar (Slovinsko) ako najlepší jazdec v kategórii 19-20 rokov na Karpatskom preteku kuriérov v roku 2017 v bielom drese

 

Tadej Pogačar (Slovinsko) víťazí na etape Tour de France 2021

 

Attila Valter (Maďarsko) ako lídet Giro d´Italia 2021

 

Predkrmom preteky amatérov

30.4.2022 sa v Starej Ľubovni uskutočnia Karpatské preteky kuriérov pre amatérov, ktoré sa spájajú s už pre miestnych fanúšikov cyklistiky známou Východ road ligou. „Jedná sa o historicky prvé Karpatské preteky kuriérov pre amatérov na Slovensku a sme veľmi radi, že sa tak stane práve v Starej Ľubovni, ktorá tohto roku oslavuje 730 rokov svoje prvej písomnej zmienky a ktorej história je úzko spojená s Poľskom“, vyjadril sa Tomasz Wojcik, hlavný organizátor Karpatských pretekov kuriérov. Na podujatí sa tak okrem slovenských amatérov zúčastnia aj amatéri z Poľska.

 

Bohatý sprievodný program

Cyklistický sviatok v Starej Ľubovni bude obohatený aj o zaujímavý sprievodný program na Nám.sv.Mikuláša. Na podujatí vystúpia miestne a regionálne skupiny ako SOUL, NO BRAKE, či WE 4 v rámci Ľubovnianskej špacírky, aktivity UZOL- hlavné mesto kultúry. Pre deti sú pripravené v sobotu a v nedeľu cyklistické a pohybové workshopy aj vďaka národnému projektu Tréneri v školách. Novinkou budú aj živé vstupy priamo z trate, ktoré by mali byť premietané na veľkoplošnú obrazovku. Celé podujatie odštartujú vo veľkom štýle cykloturisti v retroštýle v sobotu od 10:00 h.

 

Dopravné obmedzenia

Počas nasledujúceho víkendu sa treba v meste pripraviť na zmenu organizácie dopravy najmä čo sa týka Nám.sv.Mikuláša. ½ Námestia bude komplexne uzavretá počas celého víkendu. Uzavretá bude aj cesta pred „Duklou“ a pred OC Kocka (bývalý Vabec). Modrou vyznačené časti budú komplexne uzavreté. Fialovou vyznačená cesta bude cez víkend obojsmernou komunikáciou.

 

Na čas štartu (cca. 20 min.) bude uzavreté celé námestie, a to v sobotu (30.4.) od cca.13:50 – 14:10 a v nedeľu (1.5.) od cca.12:50 – 13:10.

Cieľ etapy v nedeľu (1.5.) bude na Prešovskej ulici pri odbočke na ulicu Janka Kráľa pri Daňovom úrade. V čase dojazdu, teda od cca. 16:30 – 17:30 bude uzávera na Prešovskej ulici za odbočkou na sídlisko Východ v smere na Prešov, uzavretý bude v tom čase aj  juhovýchodný obchvat mesta. Na čas cieľa etapy v nedeľu (1.5.) bude v čase  od cca. 16:30 – 17:30 uzavretá aj cesta III.triedy od odbočky na viadukt za Chmeľnicou v smere do centra mesta.

 

www.carpatianrace.eu

 

 

 

K stiahnutiu

Publikované: 27.4.2022 | Aktualizácia: 27.4.2022 | Zobrazené: 1237

Partneri

Partnerské mestá

Nastavenia cookies