13.2.2009

Štrnásti staroľubovnianski turisti na bežkách i pešo zasneženou krajinou

Slovenský zimný zraz turistov (SSZT) sa tento rok konal v Prešove a jeho širšom okolí. Počasie síce robilo organizátorom veľké starosti, ale doslova v hodine dvanástej napadlo dostatočné množstvo snehu a Slánske vrchy, Čergovské pohorie, Branisko a Bachureň sa stali pre stovky slovenských aj zahraničných účastníkov rozprávkovou krajinou.
Zimných zrazov sa každoročne zúčastňujú aj členovia tunajšieho Klubu slovenských turistov. Do 43. ročníka SZZT sa ich prihlásilo štrnásť, ktorí vo štvrtok 29. januára odcestovali do Prešova a po prezentácii a ubytovaní si v Mestskej hale pozreli slávnostné otvorenie za účasti prezidenta SR Ivana Gašparoviča.
V piatok si z pripravených lyžiarských trás vybrali prechod časťou Čergovského pohoria z obce Majdan cez sedlo Priehyby, Solisko, sedlo Lysina, Veľkú Javorinu, Čergov, chatu Čergov, Ambrušovce z cieľom v Olejníkove (26 km, prevýšenie 730 m). Na tejto trase sa zúčastnilo 12 členov a dvaja išli pešiu trasu z Prešova cez Šindľovec, Bodáš, Fintické sedlo a Kapušanský hrad do Kapušan (17 km, prevýšenie 350 m). 
V sobotu zvládlo 11 členov na lyžiach trasu, ktorá začínala v Sabinove a viedla cez Kanáše, Kohút, Uzovské Pekľany, Grúň a Mindžovú do Hermanoviec (20,5 km, prevýšenie 850 m). Traja prešli pešo okruh z Prešova cez Ruskú Novú Ves na Zbojnícky hrad a späť (20 km, prevýšenie 280 m). 
Večer sa účastníci opäť zišli v Mestskej hale, kde predseda KST Miroslav Herchl slávnostne ukončil 43. SZZT a odovzdal zrazovú štafetu starostovi obce Oravská Lesná. Nasledoval záverečný program a spoločné posedenie a zábava s priateľmi z iných miest a turistických oddielov. 
Text a foto: J. Macko

ĽN, Publikované: 13.2.2009 | Zobrazené: 314

Partneri

Partnerské mestá