1.6.2009

Maratónci aj cez Ľubovňu

Višegradský maratón si za tých pár rokov svojej existencie získal medzi bežcami solídne meno. Prispel k tomu nielen jeho náročný profil, ale predovšetkým nadštandardná starostlivosť o bežcov, ktorí sa tak na neho radi vracajú. Keďže jeho IV. ročník sa už nezadržateľne blíži, o prípravách naň sme sa porozprávali s predsedom BK Stará Ľubovňa Ladislavom Šimkom. 
Trasa maratónu sa oproti trom predchádzajúcim ročníkom vôbec nezmenila, takže slávnostný štart bude 21. júna o 10.00 h na podolínskom námestí...
- ... a ten ostrý o hodinu neskôr nad Nižnými Ružbachmi. Znamená to, že sa pobeží aj cez námestie v Starej Ľubovni, kde diváci i spíker,  dúfam, vytvoria opäť výbornú atmosféru. Tá totiž mnohých bežcov povzbudí. 
Najmä keď ich o niekoľko minút čaká Vabec. No ako sa vyjadrili viacerí účastníci, problémy im ale nerobil ani tak ten výbeh naň, ako skôr zbeh z neho.
-
Presne tak, náročné sú však i záverečné dva kilometre, ktoré sa bežia do pravidelného stúpania. Práve na to niektorí v minulosti doplatili a skončili tak niekoľko sto metrov pred cieľom. 
Poďme sa teraz trochu venovať účasti. Pokiaľ by mal niekto záujem prihlásiť sa, akým spôsobom to môže urobiť?
- Najjednoduchšie je sa zaregistrovať cez internetovú stránku www.visegradmaraton.info, kde záujemca vypíše základné údaje a uvedie, akú chce veľkosť trička, či chce nocľah apod. 
Čo štartovné?
-
To je do konca mája 20 €, od 1. júna potom o päť eur viac. V tejto sume je automaticky zahrnuté ubytovanie, strava, v cene je vlastne i tričko, pamätná medaila, bazén, sprcha a doprava naspäť. Za tie peniaze je to, myslím, nadštandardné.
A nadštandardný je podľa všetkého aj počet kategórií. 
- To áno. Väčšinou sú pretekári rozdelení do štyroch skupín: 18-39, 40-49, 50-59 a nad 60 rokov. My ich máme jedenásť. Vecné ceny dostane prvých šesť v celkovom poradí a prví traja v každej vekovej kategórii. 
Účasť na maratóne už prisľúbili poslední víťazi Grzegorz Czyź a Graźyna Popiel. Koho ešte môžeme na štarte očakávať? 
- Určite známu Annu Balošákovú i najlepšieho Slováka v Rytre minulý rok Vladislava Lipovského. Nechodí k nám síce úplná špička, pretože tento beh nie je svojím profilom pre klasických maratóncov príliš vhodný, no určite na ňom nebudú chýbať veľmi dobrí bežci od nás i zo zahraničia. Mesiac pred štartom tak už napríklad máme prihlásených mužov i ženy z Českej republiky, Veľkej Británie, Litvy, Holandska. V štartovej listine je k 24. máju potvrdených presne 258 mien, čo je, myslím, celkom slušný počet. Minulý rok sa na štart postavilo 318 pretekárov, mierne vyšší počet, (do tých 350, očakávame aj tentoraz. 
Kto sa na 42 195 metrov dlhú trať vydá z tunajšieho bežeckého klubu? 
- S najväčšou pravdepodobnosťou táto šestica: Ján Dic, Peter Hrebík, Anton Hudák, Jozef Šaffo, jeho syn Peter a Ondrej Šlachtovský. Rozhodnutý nie je Ladislav Smoroň, ktorý má zdravotné problémy a  lanárime ešte rodáka z Jarabiny Jozefa Klimčáka.
A vy?
- Ja na trať nevybehnem kvôli organizačným povinnostiam. V tomto roku je totiž zo slovenskej strany po prvý raz usporiadateľom náš bežecký klub.
Aj keď bežci pobežia cez centrum Starej Ľubovne, tento maratón sa zďaleka nemôže považovať za mestský. Nie je to, na atmosféru, trochu handicap? 
- „City“ maratóny sú z tohto pohľadu lepšie, pretože ten bežec je viac v kontakte s divákmi a čiastočne vníma aj okolité pamiatky. My sme ale príliš malé mesto, aby sme organizovali takýto typ behu. Višegradský maratón je však špecifický v tom, že spája dve krajiny  - Slovensko a Poľsko.
A je vraj považovaný za najťažší na našom území. 
- Skôr by som povedal, že za jeden z najťažších, pretože Kysucký maratón v Čadci, Rajecký maratón a cestný beh organizovaný na počesť prírody Strážovských vrchov Perly Karpát majú podobné profily. Je ale pravdou, že niektorí bežci, ktorí bežali po minulé roky vraveli, že je veľmi náročný, ak nie najnáročnejší.
Text a foto (mv)

Diskusia k článku

Zatiaľ nebola pridaná žiadna reakcia. Buďte prvý, kto pridá svoj názor.

ĽN, Publikované: 1.6.2009 | Zobrazené: 281

Partneri

Partnerské mestá