4.12.2017

Vianoce v Starej Ľubovni

Vianoce 2017 budú tento rok v Starej Ľubovni o čosi výnimočnejšie. Prispeje k tomu bohatší kultúrny program i nová vianočná svetelná výzdoba. Nechajte sa preto o čosi intenzívnejšie vtiahnuť do jedinečnej atmosféry Vianoc spolu s nami.
Vianoce sú často označované aj ako najkrajšie sviatky v roku. Prečo? Nie je zložité nájsť odpoveď na túto otázku. Čaro Vianoc je ukryté v detailoch. Vôňa čerstvo upečených medovníkov, ligotajúci sa vianočný stromček, jemné snehové vločky roztápajúce sa na dlani, mrazivý chlad, či vianočné melódie znejúce zo všetkých strán vedia spraviť chvíle strávené s najbližšími, dokonalými.

A aká bude atmosféra Vianoc 2017 v Starej Ľubovni?

Počas celého mesiaca sa môžete tešiť na bohatý kultúrny program. Ten oficiálne odštartoval v nedeľu 3. decembra 2017, kedy sa uskutočnil Deň s Mikulášom. Okrem Mikulášskeho programu, ktorý si pre Vás pripravilo Mesto Stará Ľubovňa v spolupráci s Centrom voľného času, sa slávnostne rozsvietil vianočný stromček na Nám. sv. Mikuláša a v parku na Nám. gen. Štefánika. Dňa 4. decembra si môžete vychutnať benefičný koncert skupiny FRAGILE organizovaný agentúrou Čviro v priestoroch Avalon Palace. Vrátiť sa do minulosti a pripomenúť si tradície a zvyky našich predkov spojené so slávením vianočných sviatkov a zažiť tak jedinečnú atmosféru predvianočného obdobia v autentickom prostredí hradu a skanzenu môžete vďaka Vianociam v Ľubovnianskom múzeu, ktoré sa uskutočnia v období od 4. do 10. decembra 2017. V priestoroch Galérie Provinčný dom v období od 5. do 15. decembra 2017 nájdete X. ročník predajnej výstavy plnej nehy, inšpirácií a vianočných ozdôb s názvom Hviezdne Vianoce s Cliviou. Potešenie pre uši ponúka dňa 10. decembra 2017 Okresná prehliadka duchovnej piesne organizovaná Ľubovnianskym osvetovým strediskom v Gréckokatolíckom chráme Matky ustavičnej pomoci.

Pre tých, ktorí stále uvažujú nad výberom vianočných darčekov tu máme Malé vianočné trhy (11. - 22. december 2017). Pätnásť stánkov s vianočným tovarom a občerstvením tento rok nájdete v parku na Nám. gen. Štefánika, kde bude vytvorené akési vianočné mestečko. Všetkým ľuďom dobrej vôle nesie názov výstava vianočných ozdôb, ľudovo - umeleckých výrobkov a tvorivej dielne Ľubovnianskej knižnice v dňoch 12. - 14. decembra 2017. Potešiť Vás svojim talentom prídu dňa 12. decembra do Kina Tatra žiaci ZUŠ Jána Melkoviča, kde odohrajú Vianočný koncert. Dňa 15. - 16. decembra 2017 budú Vianočné trhy v parku na Nám. sv. Mikuláša obohatené o sprievodný kultúrny program, počas ktorého vystúpia deti základných škôl, folklórne kolektívy nášho regiónu, speváčka ľudových piesní Mária Mačošková, detské divadielko Babadlo, či kapely Slnovrat, WE4 i HRDZA. Súčasťou Vianočných trhov je tiež Malý trh remesiel, kde nájdete rôzne drevené hračky, šperky, textilné výrobky a pod. Med, koláče, či živé a údené pstruhy - to samozrejme nebude na Vianočných trhoch chýbať. Tým z vás, ktorí radi tvoria, pripravilo Centrum voľného času dňa 16. decembra 2017 Vianoce pre radosť, venované pečeniu perníkov, výrobe vianočných ozdôb či ikebán. V ten istý deň sa tiež môžete zahĺbiť do tajov poézie a zúčastniť sa prezentácie knihy Niny Kollárovej s názvom Premlčané ticho v Galérii Provinčný dom. Súhvezdie umenia - Plynutie času, tak nesie názov výstavy začínajúcich mladých umelcov, ktorú nájdete od 27. decembra 2017 taktiež v Galérii Provinčný dom. Posledný deň v roku si môžete vychutnať v parku na Nám. gen. Štefánika, kde je už o 16:00 h. pripravený program s názvom Detský Silvester s ohňostrojom a vo večerných hodinách sa môžete tešiť na diskotéku, ohňostroj a primátorskú kapustnicu, ktorými sa patrične rozlúčime so starým rokom a privítame ten nový, rok 2018.

Tohtoročné Vianoce budú výnimočné aj z dôvodu novej a bohatšej vianočnej výzdoby. „Z rozpočtu Mesta bolo vyčlenených 13 000 €. Tie sa použili na nákup vianočnej prechodovej svetelnej gule, ktorá je umiestnená parku na Nám. gen. Štefánika. Z týchto prostriedkov boli tiež zakúpené nové svetelné hady, ktoré nahradia tie staré a nefunkčné, no zdobiť budú aj domčeky vianočného mestečka na Nám. gen. Štefánika, kde sa uskutočnia spomínané Vianočné trhy. Atmosféru Vianoc v centre mesta bude tento rok dotvárať okrem osvetlenej veže Kostola sv. Mikuláša aj budova Paláca mestského na Nám. sv. Mikuláša č. 5. Tá sa rozsvieti práve dnes, 4. decembra 2017. Isté zmeny nastávajú aj v súvislosti s minuloročnou vianočnou výzdobou. Ľadopád, ktorý bol umiestnený na kruhovom objazde pri vstupe do mesta, tento rok skrášľuje okolie ZUŠ J. Melkoviča a jeho pôvodné miesto zaujal svetelný anjel. Veríme, že sa nám podarí aj takýmto spôsobom prispieť k výnimočnej atmosfére Vianoc, aj keď vieme, že ich podstata tkvie v ich hlbokom duchovnom rozmere, trávení spoločných chvíľ s rodinou a priateľmi, v rozdávaní lásky a snahe potešiť jeden druhého," uzatvára primátor mesta, PhDr. Ľuboš Tomko.

Vychutnajte si čaro Vianoc 2017 spolu s nami!

MsÚ


Publikované: 4.12.2017 | Zobrazené: 32

Partneri

Partnerské mestá