9.8.2009

V I. lige aj s talentovaným Poliakom

Slobytermia bude túto sezónu fungovať už s väčším rozpočtom. Ako podotkol O. Haky, bez prispenia Mesta, Slobytermu a ďalších menších podporovateľov by sa stolný tenis v Starej Ľubovni jednoducho robiť

Slobytermia bude túto sezónu fungovať už s väčším rozpočtom. Ako podotkol O. Haky, bez prispenia Mesta, Slobytermu a ďalších menších podporovateľov by sa stolný tenis v Starej Ľubovni jednoducho robiť

Potvrdené: Slobytermia Stará Ľubovňa bude nasledujúcu sezónu pôsobiť už v I. stolnotenisovej lige. Po predminuloročnom skoku z „trojky“ do „dvojky“ je to tak ďalší výrazný posun tohto športu v meste smerom nahor.

Do prvoligových vôd pritom jej hráči vstúpia aj napriek tomu, že o súťaž nižšie obsadili siedme miesto - teda ďaleko od priameho postupu. „Môže za to krok Lokomotívy Košice, ktorú zasiahla finančná kríza, a tak sa rozhodla jeden tím zrušiť. Keďže s predstaviteľmi tohto klubu máme korektné vzťahy, vstúpili sme s nimi do rokovania o prípadnom odstúpení miesta nám,“ ozrejmil nám pozadie celej záležitosti okolo postupu Ondrej Haky st.
Ako podotkol, rokovania   boli pomerne náročné, pretože záujem o ligu mali aj Humenné, Krupina a Margecany. „Keďže najlepšiu ponuku im v tomto smere dali prvé dva kluby, už sme si mysleli, že je to nadobro stratené,“ dodal vedúci Slobytermie. No vtedy, podľa jeho slov, zapracoval bývalý štátny tajomník Roman Šipoš ml., ktorý mal dobré kontakty s prezidentom košického klubu. „Veľmi nám pomohol pri záverečných rozhovoroch, takže sa dá povedať, že vlastne jeho zásluhou sa u nás bude druhá najvyššia súťaž hrať.“

POĽSKÝ TALENT
A aby v nej Staroľubovňania neboli len do počtu, museli sa v priebehu krátkeho času poobzerať po eventuálnej posile. A siahli poriadne vysoko. V družstve áčka totiž v nasledujúcej sezóne nastúpi 20-ročný talentovaný hráč z Debice Grzegorz Pociack, ktorý ako junior patril v Poľsku medzi absolútnu špičku. „V minulej sezóne pôsobil v prvej poľskej lige, takže počítame s tým, že by mal mať 80 až 90-percentnú úspešnosť,“ dodal k očakávanému bodovému zisku jednotky tímu O. Haky. Prvoligový káder ešte doplní Milosz Sawczak, Jaroslav Pavlík, Emanuel Horvát a Ondrej Haky st.
Poslední dvaja menovaní by pritom, v prípade nutnosti, mali nastupovať aj v drese prvej rezervy. Jej jadro by ale mala tvoriť  trojica Ondrej Haky ml., Ladislav Dufala a (veľmi pravdepodobne) Peter Benko. „Popri nich by sme, samozrejme, chceli stavať mladých Patrika a Mareka Hakyho, ktorí budú zároveň hrať aj za C tím. Na jeho súpiske tiež bude Starinský, Kunák, Krafčík, Šipoš, Peter Dufala, Peter Szentyvanyi, Rejda a Jozef Pavlík,“ doplnil ešte pravdepodobné zostavy O. Haky st. V zozname nefiguruje Wieszlaw Maciuszek, ktorý sa vracia do Nového Sacza.

CIEĽ: ZÁCHRANA
Napriek solídnej sile kádra nemá ale elitný tím Slobytermie pred začiatkom ligy príliš veľké oči. Prvý rok by sa totiž chcel len udržať. Aj keď s tým by, podľa slov vedúceho, problémy mať nemal. „Skôr rátam s umiestnením okolo siedmeho až deviateho miesta z dvanástich. Pochopiteľne, závisí to od toho, v akých zostavách nakoniec nastúpia iné mužstvá, no šanca na záchranu tu určite je.“

 

S víziou „nevypadnúť“ vstúpia do svojich súťaží aj obe rezervy Slobytermie. Béčko totiž prebralo miesto áčka v druhej a C-tím zase pozíciu béčka v tretej lige. Miesto v štvrtej lige sa tunajší klub rozhodol posunúť Lesničanom.

SYSTÉM DVOJIČIEK
Okrem podstatne vyššej úrovne si budú musieť hráči áčka od októbra zvykať aj na odlišný hrací systém. Dvanásť mužstiev je v I. lige rozdelených do dvojičiek (tou staroľubovnianskou bude pravdepodobne  Bardejov alebo Prešov), ktoré počas soboty odohrajú po dve stretnutia. Ako, to už vysvetlil O. Haky: „O desiatej napríklad privítame Ružomberok a Bardejov Žilinu. Popoludní si súperov vymeníme.“ Navyše liga nebude prebiehať každý, ale len každý druhý týždeň. A počas jedného kola sa namiesto osemnástich zápasov odohrá len štrnásť – dvanásť dvojhier a dve štvorhry. „Keďže tento systém je časovo i finančne menej náročný ako ten, ktorý sa dnes používa v druhej lige, na najbližšom zasadnutí Výkonného výboru Východoslovenského stolnotenisového zväzu by som chcel presadiť, aby sa podobne hralo aj v tejto tretej najvyššej súťaži,“ dodal na margo neho vedúci Slobytermie. Či mu to vyjde alebo nie, bude známe koncom augusta.

Už počas tohto týždňa však  na stolných tenistov čakajú prvé tréningy, v septembri potom ešte budú ladiť formu v prípravných zápasoch. Ako sa s posunom o kategóriu vyššie každý z tímov dokáže vyrovnať, sa pravdepodobne ukáže už v prvých jesenných kolách. 
Text a foto (mv)

ĽN, Publikované: 9.8.2009 | Zobrazené: 310

Partneri

Partnerské mestá