22.2.2011

Rozhovor so Samom Truskom, účastníkom ME v karate 2011

1. s akými predsavzatiami si odchádzal na nedávne ME?
Po získaní titulu majstra Slovenska a účasti na ďalších slovenských ale aj zahraničných súťaží som si zabezpečil účasť aj na týchto ME. Keďže nikdy predtým som sa nezúčastnil na takomto významnom turnaji, do Srbska som odchádzal s predsavzatím zvíťaziť v prvom kole. To sa mi však nepodarilo.

2. čomu asi najviac vďačíš za tak rýchle napredovanie v kariére?
Trénujem už vyše 8 rokov, moja výkonnosť však výraznejšie začala stúpať len pred 3 rokmi. Človek sa každým rokom zlepšuje a cenné skúsenosti získava aj na medzinárodných súťažiach, na ktorých sme sa s domácim klubom pravidelne zúčastňovali, čo hodnotím ako veľké plus. Najväčšia vďaka patrí však trénerovi. Ďalej tiež nesmiem zabudnúť aj na ostatných pretekárov v klube, s ktorými trénujem.


3. čo považuješ za najväčšie pozitívne stránky v karate, ktoré sú zároveň odrazovým mostíkom a motiváciou do ďalšieho obdobia?
4. ako by si osobne zhodnotil tvoje doterajšie účinkovanie v slovenskej reprezentácii?

V reprezentácii som pomerne krátko, absolvoval som 2 sústredenia a okrem ME ešte jeden turnaj - Grand Prix Croatia, kde sa mi podarilo obsadiť 2.miesto. Za tak krátky čas som však nadobudol množstvo skúseností. Tréningy s najlepšími slovenskými pretekármi človeka predsa len posunú ďalej a donútia ho zo seba vydať čo najviac.

5. ak sa vrátime ešte k ME považuješ tvoje výsledky za maximálne uspokojivé, alebo si túžil dosiahnúť ešte viac
Určite som chcel dosiahnúť viac. Hneď v prvom kole som sa stretol s domácim Srbom, nad ktorým sa mi nepodarilo zvíťaziť. Svojím výkonom som tiež nebol nadšený, súper dostával body za moje zbytočné fauly. Bol to však môj prvý turnaj na takejto úrovni a ja dúfam, že budem mať príležitosť zúčastniť sa na ďalšom a podať výkon, s ktorým budem spokojný nielen ja, ale aj tréneri a zvyšok výpravy.

6. s akými cieľmi ideš do nastavajúceho športového obdobia?
Mojím hlavným cieľom je dostať sa na MS v Malajzii, ktoré by sa mali uskutočniť niekedy v októbri, okrem toho ma čaká ešte niekoľko domácich aj medzinárodných turnajov, kde chcem obsadiť popredné miesta a upevniť si postavenie v reprezentácii.

7. boli podľa teba ME niečím výnimočné?
Určite áno. Bol to zážitok, ktorý sa už nikdy nemusí opakovať. Atmosféra pri vstupe do obrovskej haly naznačila, že sa nejedná o bežný turnaj. Turnaj bol na vysokej úrovni a dobre organizovaný. Už len sledovať zápasy tých najlepších z Európy bol pre mňa veľký zážitok.

8. ako prežívaš atmosféru v materskom klube po dosiahnutí akýchkoľvek úspechov na pretekoch či už doma alebo v zahraničí?
Myslím, že každý tréner sa poteší, ak sa jeho odchovanec dostane až do slovenskej reprezentácie a dostane tak príležitosť reprezentovať nie len svoj klub, ale aj svoju krajinu. Keďže v ŠKM Stará Ľubovňa sme výborný kolektív, po zisku medaile sa tešíme z úspechu každého člena klubu a navzájom sa podporujeme.

9. ako by si porovnal jednotlivú silu a kvalitu tvojich súperov v súbojoch?
Každý súper je takisto len človek a každého je možné poraziť. Okrem fyzickej zdatnosti a množstva natrénovaných techník je ešte dôležitejšia psychická príprava. Na turnajoch, ako boli tieto ME, je nováčik vystavený veľkému stresu, čo má často vplyv na jeho výkon. Myslím, že to bol aj môj prípad.

Publikované: 22.2.2011 | Zobrazené: 252

Partneri

Partnerské mestá