20.10.2014

Oživili takmer mŕtvy ovocný sad

Zarastený, neudržiavaný a neoznačený, presne takýto bol ovocný sad, ktorého torzo sa až donedávna rozkladalo v blízkosti kaštieľa. Oživiť priestor, kde sa pred dávnymi rokmi prechádzal aj gróf Zamoyski, má za cieľ projekt, ktorý v týchto dňoch finišuje na hradnom kopci.

„Dá sa povedať, že 60 rokov sa o tento sad nikto nestaral. Využili sme preto výzvu nadácie Ekopolis a podali žiadosť o grant, ktorý nám v máji schválili. Následne na to sme tento mestský pozemok začali čistiť," uviedla k prvým krokom v projekte Zelená oáza oddychu jeho koordinátorka Erika Šalatová z MsÚ. Ako poznamenala, na prípravných prácach sa podieľali tak pracovníci malých obecných služieb, ako i mestské spoločnosti. Na pľaci však boli aj študenti SOŠ na Jarmočnej ul. Školy, ktorá sa stala odborným garantom projektu. „Po obhliadke lokality dostali žiaci za úlohu vytvoriť oddychovú zónu s ovocným sadom. A ich návrhy sme potom, za našej asistencie, dali dokopy," doplnil ďalší postup majster Peter Štefánik, podľa ktorého sa táto projektová štúdia začala uplynulý týždeň pretavovať do reality. Študenti z Jarmočnej totiž vzali do rúk aj časť realizácie projektu. Ten pritom rátal nielen s ošetrením 95-tich starých drevín, ale i s výsadbou nových. „Snažili sme sa nájsť také odrody, ktorými by sme nadviazali na pôvodné stromy. Vysádzame preto jablone, kultivary Prima, Šampión, Topaz, Idared, Jonatan, ďalej hrušky a slivky, vrátane mirabeiek či ringlôt," nechal sa počuť počas samotných prác majster Milan Ondrej, ktorý pritom vyzdvihol chuť a elán študentov.
Posadením 60-tich stromov, plus dvoch desiatok kríkov - egrešov a ríbezlí, však príbeh znovuzrodenia nekončí. O sad bude postarané aj v budúcnosti, navyše, ku každej drevine pribudne tabuľka s názvom, čím získa náučný charakter. A tiež oddychový. Súčasťou projektu, ktorý Nadácia Ekopolis so Slovnaftom podporili sumou 2500 €, je totiž aj mobiliár - infotabuľa, miesta na sedenie alebo originálny kôš.
„Pre obyvateľov, najmä mladé rodiny s deťmi, tu vznikne pekná oddychová zóna. Dúfam, že to, čo sme tu teraz rozpracovali, sa do budúcna bude len skrášľovať," doplnil ešte P. Štefánik.
A tí, ktorí na toto miesto zavítajú počas leta či jesene, budú mať benefit navyše. Ako totiž na záver podotkla E. Šalatová, ovocie, ktoré sa v sade urodí, bude pre všetkých.
Text a foto (mv)

Popisok: Žiaci študijného odboru Pracovník marketingu sa, okrem samotnej výsadby, budú podieľať aj na neskoršom ošetrovaní stromov.

Publikované: 20.10.2014 | Aktualizácia: 7.3.2020 | Zobrazené: 463

Partneri

Partnerské mestá