24.4.2018

Mesto a región zažijú atmosféru medzinárodných cyklistických pretekov

Mesto Stará Ľubovňa už čoskoro zažije atmosféru 35. ročníka medzinárodných cyklistických pretekov s názvom „Karpatský pretek kuriérov". Tie sa uskutočnia v dňoch 29. apríla - 3. mája 2018 a zahŕňajú spolu 950 km karpatských ciest na území Maďarska, Slovenska a Poľska. Súťažiaci, približne 120-ti profesionálni cyklisti do 23 rokov pochádzajú z 11 krajín sveta ako Taliansko, Španielsko, Slovinsko, Fínsko, Holandsko, Nemecko, Ukrajina, Litva, Poľsko, Maďarsko a samozrejme Slovensko.

Do Starej Ľubovne zavítajú v rámci 4. etapy pretekov dňa 1. mája 2018, kde sa vrátia po 20-tich rokoch. V tento deň čaká súťažiacich trasa s dĺžkou 154,9 km. Štart (o 14.00 h) a cieľ (18.00 h) tejto etapy pretekov sa uskutoční na Námestí gen. Štefánika (park pri pošte) v Starej Ľubovni, pričom trasa vedie ďalej cez nasledovné mestá a obce, a to Hniezdne, Nižné Ružbachy, Podolínec, Toporec, Veľká Lesná, Haligovce, Stráňany, Veľký Lipník, Kamienka a zúčastnení cyklisti ju musia absolvovať v troch okruhoch. Súčasťou oficiálneho programu, prebiehajúceho na Námestí gen. Štefánika v Starej Ľubovni, je aj prezentácia jednotlivých zúčastnených cyklistických tímov, súťaže pre deti na bicykloch a odrážadlách, vystúpenie hudobnej skupiny Wendigo, a tiež občerstvenie. „To, že mesto Stará Ľubovňa sa stalo súčasťou tak významného medzinárodného podujatia, považujeme za dôležitý okamih z viacerých hľadísk. Vďaka tomuto športovému podujatiu zažijeme nielen výnimočnú atmosféru, podporíme národný tím, ale predovšetkým máme priestor prezentovať zahraničným účastníkom historickú, kultúrnu a prírodnú krásu nášho mesta i jeho okolia," konštatuje Aleš Solár, prednosta Mestského úradu.

„Karpatský pretek kuriérov"predstavuje projekt, ktorý v roku 1975 vznikol s cieľom pripomínať si spoluprácu tajných kuriérskych skupín z pohraničných oblastí krajín V4. Tie si počas II. svetovej vojny vymieňali informácie predovšetkým o pohybe a umiestnení nacistických vojenských jednotiek a ich zariadení, a tiež o situácii v koncentračných táboroch, čím výrazne prispeli k záchrane veľkého počtu ľudských životov. Význam tohto medzinárodného športového podujatia v súčasnosti rastie aj vďaka úspešnej spolupráci organizujúcich krajín a prispieva tiež k prezentácii všetkých účastníckych krajín. Pre profesionálnych cyklistických pretekárov v kategórii U-23, čiže vo veku do 23 rokov predstavuje Karpatský pretek kuriérov alternatívu voči medzinárodným pretekom Giro d´Italia, ktoré sa každoročne konajú na území Talianska.

Príďte povzbudiť slovenský národný tím a zažiť výnimočnú atmosféru tohto športového podujatia.

Tešíme sa na Vás!

Publikované: 24.4.2018 | Aktualizácia: 24.4.2018 | Zobrazené: 965

Partneri

Partnerské mestá