14.10.2009

Maratón, ktorý zabehne každý

 Už túto sobotu čaká na bežcov pretek, ktorý je, podľa viacerých z nich, doslova balzamom na dušu. Nevedie totiž mestskými aglomeráciami ani otvorenými prázdnymi priestranstvami, ale prírodnou scenériou rieky Dunajec.
Oproti minulému ročníku, ktorý bol pre organizátorov len akýmsi „promom“ obnoveného preteku z r. 1982-1991, sa v XI. Malom pieninskom maratóne (MPM) neudiali závažnejšie zmeny. Mierne sa síce upravil časový plán, to podstatné, trať, však ostala nezmenená: „Štart je o 11.00 h pri rekreačnom zariadení Dunajec village. Po niekoľkých stovkách metrov sa bežci dostanú priamo do prielomu, ktorým budú pokračovať až k sútoku Lesnického potoka s Dunajcom... a potom späť,“ opísal už 18 km dlhú trasu Ladislav Šimko.
Aj keď sa tento beh koná mimo hlavnú sezónu, mal by mať pomerne slušné zastúpenie. Týždeň pred štartom je naň prihlásených takmer 50 pretekárov zo Slovenska i Poľska, 17. októbra sa očakáva príchod dvadsiatky, možno tridsiatky ďalších. Bežcov, ale i „nebežcov“ Pretože aj napriek slovu „maratón“ vo svojom názve, by ten „malý pieninský“ mal, podľa L. Šimka, zvládnuť doslova každý. „Minulého roku ho trebárs absolvovalo dievča, ktoré dovtedy vôbec netrénovalo. Nie je tu totiž podmienka súvisle bežať. Ak nevládzete, jednoducho zastavíte a začnete chodiť. Takže - netreba sa ho báť...“
Hoci ešte MPM nenapísal svoju jedenástu edíciu, jeho organizátori už teraz myslia na budúcnosť. A tak je už viac menej isté, že ten nasledujúci ročník čakajú pravdepodobne dve veľké zmeny. Jednou z nich je dátum konania, ktorý sa posunie na prvú septembrovú sobotu, tým ďalším účasť chodcov a tzv. Nordic Walkers na polovičnej trati. Ako totiž na záver podotkol predseda bežeckého klubu v Starej Ľubovni, z tohto rekreačného behu by postupne chceli urobiť akciu rodinného charakteru. 
(mv)

Štartovné: 3,5 €
Kategórie: ženy bez vekových kat., muži: do 40 r., 40-49, 50-59, 60-69, 70 a viac.
Registrácia: http://www.staralubovna.sk/bezecky-klub

ĽN, Publikované: 14.10.2009 | Zobrazené: 246

Partneri

Partnerské mestá