29.12.2007

Jeseň Goralom celkovo nevyšla

Mužstvo MFK Goral Stará Ľubovňa, ktoré je nováčikom v I. futbalovej lige, má za sebou prvú časť súťažného ročníka 2007/08. Zámer bývalého trénera Petra Drobňáka, ale aj vedenia klubu, nevyšiel celkom podľa ich predstáv. Mužstvo sa nevyhlo umiestneniu v pásme zostupu, keď skončilo v tabuľke na poslednom 12. mieste. Šesťbodová strata na predposledný Trebišov je nepríjemná.

Nároky v I. lige sú vyššie
Ukázalo sa, že nároky na účastníkov I. ligy sú oveľa vyššie ako v nižších súťažiach. Predovšetkým na herný prejav a efektivitu. Uvedomil si to aj Peter Drobňák, ktorý s týmto kádrom vybojoval účasť v II. a následne v I. lige, keď povedal: „Herný prejav mužstva, ktorý postačoval v nižších súťažiach, neprináša v I. lige požadované ovocie. Súperi sú oveľa kvalitnejší, technickejší a hlavne dôraznejší v osobných súbojoch.“
Pravdou je, že to, čo sme v jeseni tak trochu podcenili, sa nám vypomstilo. Pozornosť vtedy bola sústredená na obnovu štadióna a pozabudlo sa pritom na mužstvo. Mnohí totiž boli presvedčení, že káder má na to, aby uhral I. ligu. Skutočnosť je však iná. Pochopilo to vedenie klubu, ale aj tréner, ktorý v priebehu jesene pribral do mužstva posily – Kobra, Tatareviča a Loja. Z trojice skúsených ligistov sa najlepšie osvedčil gólman Jirka Kobr. 
Fanúšikovia ľubovnianskeho futbalu nemali veľké oči pri pohľade na mužstvá štartujúce v I. lige. Uvedomili si, že Gorali to proti skúseným ligistom z Prešova, Šale, R. Soboty či Interu nebudú mať ľahké. Očakávali však, že Humennému, Prievidzi či Trebišovu by mohli vzdorovať. Nemali by to byť súperi nad ich sily. Bohužiaľ, boli. Mužstvo doplácalo na neskúsenosť a hrubé chyby v defenzíve, za ktoré ich súperi kruto trestali.

Zmena na trénerskom poste
Výsledky neprichádzali, a tak Peter Drobňák požiadal výbor o uvoľnenie z postu hlavného trénera. Kormidlo prevzal jeho asistent Ľubomír Puhák (na fotografii), ktorý mal zároveň ako hráč o mužstve dobrý prehľad. Kolektív hráčov pod jeho taktovkou akoby od 13. kola ožil. Cenný bol bod z Rimavskej Soboty (2:2) a následne tri  za výhru doma so Šaľou (1:0) boli prísľubom. „Je veľká škoda, že nám nevyšiel zápas v Prešove (prehra 0:1), doma s Podbrezovou (2:2) a v Košiciach (prehra 2:3). Mrzí hlavne duel s Podbrezovou, kde sme doplatili znovu na hrúbky v obrane. Chlapci pritom podali najlepší výkon v jesennej časti. Súper z druhého miesta v tabuľke bol však nad ich sily,“ priznáva Ľ. Puhák.
Netají, že mužstvo v posledných piatich kolách zlepšilo svoj herný prejav. Zvýšila sa aj výkonnosť hráčov vďaka prísnejšej tréningovej morálke. Futbalová jeseň sa skončila. Gorali by mali začať so zimnou prípravou od 7. januára 2008. Ľubomír Puhák dnes ešte nevie, či bude vôbec pri kormidle MFK aj v jarnej časti, pretože výbor mu dal mandát do konca jesene. Už teraz má však predstavu, ako by mal vyzerať scenár zimnej prípravy.

Posily
Mám vo výhľade 5 – 7 skúsených hráčov, ktorí by sa mali už s mužstvom zapojiť do zimnej prípravy. Tých najlepších by sme chceli získať ako posily na jednotlivé posty. Vyvstávajú problémy s tréningovými plochami. Nepriaznivé klimatické podmienky a sneh sú pre nás brzdou. Prínosom pre ďalší rozvoj futbalu v Starej Ľubovni by bolo vybudovanie umelého trávnika. Majú ho prvoligové, ale už aj druholigové mužstvá – Lipany, Liptovský Mikuláš či Dolný Kubín,“ dodáva na vysvetlenie tréner.
Treba len veriť, že po kvalitnej zimnej príprave a doplnení mužstva skúsenými ligovými hráčmi príde na jar obrat k lepšiemu. Niečo už naznačili posledné jesenné kolá.
Text a foto (bk)

ĽN, Publikované: 29.12.2007 | Zobrazené: 87

Partneri

Partnerské mestá