28.6.2009

Beh na podporu priateľstva

Ako sa beží s pochodňou mieru, si okrem primátora mesta V. Jaržembovského vyskúšali aj žiaci zo ZŠ na Levočskej ul. O jej „prenos“ územím okresu sa 8. a 9. júna starali členovia bežeckého klubu SL.

Ako sa beží s pochodňou mieru, si okrem primátora mesta V. Jaržembovského vyskúšali aj žiaci zo ZŠ na Levočskej ul. O jej „prenos“ územím okresu sa 8. a 9. júna starali členovia bežeckého klubu SL.

Takmer dve desiatky bežcov Svetového behu harmónie (World Harmony Run – WHR) sa na ceste po Slovensku zastavili aj v Starej Ľubovni. Práve tu totiž končila jedna z trinástich tohtoročných etáp.
Na trase, ktorá viedla z Malaciek do Košíc, niesli bežci symbol harmónie – horiacu pochodeň. Tú si odovzdávali z ruky do ruky aj ľudia, s ktorými sa cestou stretávali.
„Je to vlastne nesúťažný štafetový beh, ktorý má za cieľ podporovať medzinárodné priateľstvo, porozumenie a vyniesť do popredia to dobré, čo v človeku je. Toto posolstvo nesieme z mesta do mesta, z obce do obce a prostredníctvom športu sa snažíme ľuďom vysvetliť, že harmónia v každom z nás dokáže vytvoriť harmóniu v našom okolí. A týmto spôsobom trochu zlepšiť svet,“ uviedol k hlavnému zámeru WHR jeho koordinátor pre Slovensko Marek Uličný.
Ako podotkol, beh si nekladie za cieľ získať peniaze alebo upozorniť na nejaký politický smer, „jednoducho chce vytvoriť dobrú vôľu medzi ľuďmi všetkých národností.“

PREKVAPENIE NA TRASE
Slovenská vetva WHR, ktorý sa, mimochodom, beží vo viac ako 70 krajinách sveta, odštartovala 1. júna v Malackách. Jej trasa viedla Záhorím, Považím, Kysucami, Liptovom a Spišom, cieľ ôsmeho dňa bol 8. júna v Starej Ľubovni. Kým tam však krátko po 16-tej konvoj dorazil, zažil nečakané prekvapenie. „V Nižných Ružbachoch nám starosta pripravil kultúrne vystúpenie, kde nám zatancovali deti. Trošku nám síce spŕchlo, no bolo to veľmi pekné privítanie,“ prezradil M. Uličný.
Privítanie ich však čakalo aj v Starej Ľubovni, kde celý tím strávil noc. Na ďalší deň ráno ich totiž čakala 57 km dlhá etapa do Bardejova. Poslednou zastávkou bežcov boli po trinástich dňoch a 753 odbehnutých kilometroch Košice. 
W
HR založil v roku 1987 športovec, filozof a umelec Sri Chinmoy, ktorý celý svoj život venoval spájaniu ľudí bez ohľadu na rasu či vierovyznanie. Organizuje ho Sri Chinmoy Marathon Team a na jeho podporu vystúpilo viacero významných osobností z celého sveta, na Slovensku napr. Ján Filc, Dominik Hrbatý, Michal Kováč, Katarína Koščová, Elena Kaliská či Michal Martikán.
Text a foto (mv)

ĽN, Publikované: 28.6.2009 | Zobrazené: 261

Partneri

Partnerské mestá