23.2.2010

Basketbal v meste nekončí, len...

Basketbalový oddiel Športového klubu mesta (ŠKM) zastupuje v súčasnosti len jeden jediný tím – ženy. Odohraním posledného zápasu však zanikne aj ten. Jeho nástupníctvo potom (neoficiálne) prevezme Školský športový klub (ŠŠK) BASKET, ktorý by do ročníka 2010/2011 chcel zapojiť minimálne tri družstvá. Viac už v rozhovore s jeho predsedom Františkom Solárom.

Prvá otázka ani nemôže byť iná – prečo ste sa rozhodli odísť spod krídel ŠKM a založiť v novodobej histórii mesta vôbec prvý ŠŠK?
- Musím povedať, že rozhodovanie nebolo vôbec jednoduché. Trvalo dosť dlho, no nakoniec zavážila skutočnosť, že podmienky, ktoré máme vytvorené v Základnej škole na Komenského ulici, sú priam stvorené na vytvorenie basketbalového centra Starej Ľubovne. Dôležité bolo aj zoskupenie ľudí, ktorí tomuto športu venovali svoj aktívny život. Navyše, klub v podobe, ako sme ho vytvorili, nevyžaduje zbytočnú administratívu, ale odhodlanie pokračovať v bohatej basketbalovej tradícii od žiakov 1. stupňa až po kategóriu dospelých.
Vraveli ste: „Vytvorili.“ Znamená to, že už existuje?
- Áno. Oficiálne od 22. decembra m.r., kedy bol ako občianske združenie zaregistrovaný na Ministerstve vnútra SR. Prípravné práce ale prebiehali veľmi intenzívne už od jesene minulého roku. Všetka ťarcha je momentálne na päťčlennom výbore, v ktorom sú, okrem mňa, ešte Lýdia Hricíková, Ján Bronek, Magdaléna Špesová a Jozef Jenčo.
Čo ste vlastne od založenia klubu očakávali? Bola to širšia členská základňa, prehľadnejšie financovanie, alebo...?
- Naším zámerom bolo a je opätovne zapojenie čo najväčšieho počtu adeptov tejto populárnej loptovej hry do tréningového procesu. V súčasnom období kolegovia navštevujú všetky základné školy v meste s cieľom presvedčiť žiakov a žiačky od tretieho ročníka, že pravidelná záujmová a zaujímavá športová činnosť je skvelým základom budovania zdravého životného štýlu. 
Trochu vzletné slová či nie?
- Nezainteresovaným sa takými môžu zdať, ale stačí pohľad na mládež v popoludňajších a večerných hodinách a veľkými sa zdať nebudú. 
Šport sa nedá robiť bez peňazí. Ako plánujete vykryť rozpočet?
- Financovanie klubu bude viaczložkové. Základom sú a budú členské príspevky, ktoré sa budú pohybovať od 60 do 80 € ročne podľa vekového zloženia i podľa sociálnej situácie rodín. Podali sme tiež žiadosť o dotácie na činnosť ŠŠK na Mesto, bokom neostane ani „naháňanie“ sponzorov či využitie dotácií v podobe 2 % z príjmov právnických a fyzických osôb. Rovnako budeme reagovať na výzvy Prešovského samosprávneho kraja a iných organizácií o zapojenie sa do projektov na rozvoj mládežníckeho športu. Myslím si, že ak sa nám podarí získať slušný počet chlapcov i dievčat, potom doposiaľ vynaložené úsilie nebude zbytočné a márne.
Text a foto (mv)

Diskusia k článku

Zatiaľ nebola pridaná žiadna reakcia. Buďte prvý, kto pridá svoj názor.

ĽN, Publikované: 23.2.2010 | Zobrazené: 272

Partneri

Partnerské mestá